صفحه اصلی / سلامت / خواص خوراکی ها / عوارض جانبی زردچوبه که نمی دانید

عوارض جانبی زردچوبه که نمی دانید

خطر خونریزی

مواد فعال داخل این ادویه می‌توانند مانع از لخته شدن خون شوند. نتیجه ممکن است برای کسانی که دچار اختلالات خونریزی هستند یا افراد مسن، زیرا با افزایش سن پوست نازک می‌شود، خطرناک باشد. خونریزی احتمالی یکی از بدترین عوارض جانبی زردچوبه می‌باشد.

 

مشکلات گوارشی

ازآنجایی‌که مکمل‌های پودر زردچوبه از محصولاتی مانند نشاسته‌ی پیاز یا آرد گندم تهیه می‌شوند می‌تواند برای کسانی که مشکلات روده یا بیماری سلیاک دارند خطرناک باشد. زیرا ممکن است یک واکنش گوارشی خطرناک به این مکمل غذایی نشان دهند.

 

فشارخون

این ادویه برای کاهش فشار شناخته‌شده است و آن را انتخابی عالی برای کسانی می‌کند که مشکلات قلبی عروقی دارند. بااین‌وجود اگر همراه با داروهای افت فشارخون مصرف شوند می‌توانند باعث افت خطرناکی در فشارخون شوند.

 

سنگ کلیه

تقریباً دو درصد از زردچوبه را اگزالات می‌سازد و مصرف آن در مقدار زیاد می‌تواند باعث تشکیل سنگ‌های کلیه شود. اگر همین حالا مشکل سنگ کلیه دارید یا سابقه‌ی آن را داشته‌اید مصرف زیاد این  ادویه یا مکمل‌های آن می‌تواند مشکل را بدتر کند.

 

بارداری

طبیعت محرک این ادویه می‌تواند باعث انقباضات رحمی شده و منجر به خطر در ماه‌های اول بارداری شود. همچنین در ماه‌های آخر می‌تواند زایمان  زودرس را همراه داشته باشد. برای جلوگیری از این  مشکلات بهتر است زمان بارداری یا شیردهی از زردچوبه استفاده نکنید.

 

واکنش‌های آلرژیک

التهاب و واکنش‌های آلرژیک داخلی از عوارض احتمالی زردچوبه هستند، خصوصاً زمانی که مقدار زیاد مصرف شود. این عوارض می‌توانند شامل خارش پوست، قرمزی، حالت تهوع، اسهال، نفخ، انقباض و یا نفخ بیش از حد شکم باشند.

 

ناباروری

زمانی که زردچوبه زیاد خورده شود می‌تواند باعث کاهش سطح تستوسترون و تحرک اسپرم‌ها شود و ازاین‌رو بچه‌دار شدن را دشوار می‌سازد.

 

کمبود آهن

زمانی که مقدار زیادی زردچوبه داخل بدن شما باشد می‌تواند جذب آهن در روده را تحت تأثیر قرار داده و باعث بروز کم‌خونی و دیگر عوارض ناخواسته‌ی آن شود.

 

دیابت

اگر مبتلا به دیابت هستید باید زردچوبه را با احتیاط مصرف کنید زیرا این ادویه باعث کاهش قند خون خواهد شد. برای بیماران دیابتی که می‌خواهند سطح گلوکوز بدن خود را در حد ثابتی نگه دارند مکمل‌های دارای زردچوبه زیاد می‌تواند خطرناک باشد.

منبع:ویکی5040، مجله تایم

درباره kingface

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *