صفحه اصلی / سلامت / خواص خوراکی ها / چرا غذاهای تند برای سلامت مفیدند

چرا غذاهای تند برای سلامت مفیدند

فلفل

چرا غذاهای تند برای سلامت مفیدند

چرا غذاهای تند برای سلامت مفیدند :

فواید غذاهای تند شاید چیزی فراتر از طعم لذیذ آن باشد. تحقیقات نشان داده‌اند این خوراکی‌ها برای سلامت مفیدند.   …

کاهش درد

فلفل دارای کپسایسین است، ترکیبی که به کاهش درد کمک می‌کند. این ترکیب اغلب در کرم‌ها استفاده می‌شود. همچنین کپسایسین ماده‌ی  Pرا کاهش می‌دهد، ماده‌ای شیمیایی که مسئول فرستادن پیام درد به مغز است و در نتیجه درد کمتری را حس می‌کنید. بعلاوه کپسایسین موجود در فلفل می‌تواند با کاهش درد و خارش به درمان پسورپازیس کمک کند.

 

زندگی طولانی‌تر

فلفل می‌تواند چیزی بیشتر از مزه به زندگی شما اضافه کند – سال‌ها عمر. تحقیقی در سال 2015 بر روی رابطه‌ی عادات غذایی و طول عمر بیش از 500000 فرد چینی صورت گرفت. نتیجه نشان داد کسانی که شش یا هفت بار در روز از غذاهای تند مصرف می‌کنند – خصوصاً فلفل تازه یا خشک شده  – 14 درصد میانگین عمری بیشتری از افراد دیگر دارند.

 

کاهش خطر سرطان

دانشگاه تگزاس تأثیر 41 ادویه‌ی متداول را روی بیماران سرطانی بررسی کرده است. غذاهایی که دارای ترکیبات فلفل بوده‌اند رشد تومورهای سرطانی را کند و حتی متوقف ساخته‌اند. البته در این زمینه به تحقیقات بیشتری نیاز است اما پیشنهاد می‌شود ادویه‌های گیاهی را جایگزینی سالم و طبیعی‌تر برای داروهای شیمیایی قرار دهید.

فلفل تند
فلفل

کاهش وزن

تحقیقات نشان داده‌اند با بالا بردن دمای بدن، با خوردن غذاهای تند – خصوصاً کپسایسین، زنجبیل و فلفل سیاه – می‌توانید موقتاً سوخت‌وساز بدن را 8 تا 10 درصد زیاد کنید. این مقدار شاید خیلی زیاد نباشد اما هر تغییر کوچکی می‌تواند به شما کمک کند. کسانی که فلفل را به رژیم غذایی خود اضافه می‌کنند اغلب نسبت به افراد دیگر مقدار بیشتری کالری می‌سوزانند.

تمیز کردن سینوس

تابه‌حال دقت کرده‌اید با خوردن چیزی تند آب بینی‌تان جاری می‌شود؟ فلفل‌هایی که دارای کپسایسین هستند می‌توانند گرفتگی بینی، فشار سینوس و درد آن را کاهش دهند. اسپری‌های بینی که دارای کپسایسین می‌باشند سریع‌تر علائم شما را بهبود خواهند بخشید.

 

 

قلبی سالم‌تر

آیا می‌دانستید با خوردن فلفل می‌توانید خطر بیماری‌های قلبی را کاهش دهید؟ تحقیقات این را نشان داده‌اند. کپسایسین و دیگر مواد در غذاهای تند به کاهش کلسترول خطرناک کمک کرده و گردش خون را بهبود می‌بخشند. هردو این‌ها از بیماری‌های قلبی پیشگیری خواهند کرد.

ما گفتیم کپسایسین برای بهبود فاکتورهای مربوط به قلب و سلامت رگ‌های خونی مفید است. اما مسلماً پیشنهاد نمی‌کنیم در مصرف فلفل زیاده‌روی کنید. یک رژیم غذایی خوب رژیمی متعادل است. به یاد داشته باشید فلفل با وجود مفید بودن نمی‌تواند جایگزینی برای داروهای تجویزی شما باشد.

 

بهبود سلامت معده

حتماً شنیده‌اید که غذاهای تند می‌توانند معده‌ی شما را خراب کرده و حتی باعث زخم معده شوند. اما دانشمندان این باور نادرست را رد می‌کنند. در مقابل تحقیقات نشان داده‌اند کپسایسین با مهار کردن تولید اسید در معده و ارتقا جریان خون در آن به پیشگیری و درمان زخم معده کمک می‌کند.

منبع :ویکی5040، مجله تایم

درباره kingface

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *